Česká verze English version Homepage Contacts Search database

Main menu
Homepage
Contacts
Figures and results
Bulls performance testing
Shows, exhibitions
Files to download
Bull search database

Breed
Aberdeen angus
Beef simmental
Belgian Blue
Blonde d'Aquitaine
Galloway
Gasconne
Hereford
Highland
Charolais
Limousine
Piemontese
Salers

Selections and auctions

Show crop:
Crop II./2019

date/time station heads breeds/notes
04/11/19 Thu - - - - -
04/12/19 Fri - - - - -
04/13/19 Sat 10:00 OCH GASFARM s.r.o. Pelhřimov Selection GS
04/13/19 Sat 11:30 OCH Chlupáčková Hana, Ležnice Selection MS
04/13/19 Sat 13:00 OCH Skalický J.,Libnov Selection 20  AA
04/13/19 Sat 16:00 OCH MORAVIA ZL CHEB spol. s.r.o., Kopanina Selection AA
04/14/19 Sun 09:00 OCH Sokol F.,Poběžovice Selection LI
04/14/19 Sun 11:30 OCH Denk Jaroslav, Hodousice Selection AA,LI
04/14/19 Sun 15:00 OCH Vacík Václav, Roupov Selection GA,SS
04/15/19 Mon 07:30 OCH Agricoltori Tachov V,a.s. Selection UU
04/15/19 Mon 08:00 OCH Šuranský Jaroslav, Otín Selection CH
04/15/19 Mon 09:00 OPB Horní Jadruž Selectin&Auction 28  CH,MS
04/15/19 Mon 12:00 OPB Kundratice Selection 10  CH,MS
04/15/19 Mon 16:00 OCH Novák Petr, Sirá Selection CH
04/16/19 Tue 08:00 OPB Kamenná Selection 52  AA (23 ks) - dražba AA,MS (29 ks jen ZV)
04/16/19 Tue 15:00 OCH ZD Pozovice Selection CH
04/17/19 Wed 09:00 OPB Kamenná Selectin&Auction 46  MS - vč.dražba MS z 16.4.
04/17/19 Wed 17:00 OCH Velát J.,H.Prosíčka Selection LI
04/18/19 Thu 09:00 OPB Benešov Selectin&Auction 52  CH
04/19/19 Fri - - - - -
04/20/19 Sat - - - - -
04/21/19 Sun - - - - -
04/22/19 Mon - - - - -
04/23/19 Tue 09:00 OPB Měcholupy Selectin&Auction 28  MS,AA,CH,LI
04/23/19 Tue 13:00 OCH Farma Čiháň s.r.o. Selection MS
04/23/19 Tue 14:00 OCH Nejdl M.,Zbyslav Selection AA
04/23/19 Tue 16:00 OCH Šumavský angus, Soběsuky Selection 12  AA
04/24/19 Wed 09:00 OPB Osík Selectin&Auction 44  CH
04/25/19 Thu 09:00 OPB Osík Selectin&Auction 35  LI,AA
04/26/19 Fri 09:00 OPB Janovice u R. Selectin&Auction 38  MS,CH,AA,HE
04/26/19 Fri 14:00 OCH ZD Agroholding Bernartice Selection PI
04/26/19 Fri 15:00 OCH Reinold M.,St.Červená Voda Selection MS
04/27/19 Sat 09:00 OCH Lainka B., farma Zdoňov Selection MS
04/27/19 Sat 11:00 OCH Zuzánek Jan Ing., Bernartice Selection CH
04/27/19 Sat 14:00 OCH Karsit Agro,a.s.Dubenec Selection CH
04/27/19 Sat 16:00 OCH Lux J.,Vlkov Selection CH
04/28/19 Sun 07:30 OCH MU Brno - ŠZP Žabčice Selection SA
04/28/19 Sun 09:00 OCH REDU spol.s r.o Selection CH
04/28/19 Sun 11:00 OCH Agrochyt s.r.o., Mohelno Selection MS,CH
04/28/19 Sun 12:00 OCH Kříbalová Marie, Černá Selection MS
04/28/19 Sun 13:00 OCH Polák Jiří, D.Libochová Selection MS
04/28/19 Sun 14:00 OCH Hatlák Vlastimil, Meziboří Selection CH
04/28/19 Sun 16:00 OCH Statek Mitrov a.s. Selection 11  AA
04/29/19 Mon 07:30 OCH Heráň Jan, Radíč Selection CH
04/29/19 Mon 09:00 OPB Cunkov Selectin&Auction 54  LI,MS
04/29/19 Mon 15:00 OCH Vaníček J.,Hojovice Selection AA
04/29/19 Mon 16:30 OCH Šumavský statek D.Ves Selection CH (stáj Želeč)
04/29/19 Mon 17:30 OCH Smažík J.,ing., Lom Selection LI
04/30/19 Tue 08:00 OCH Farma Karel Dvořák s.r.o. Selection LI
04/30/19 Tue 09:00 OPB Cunkov Selectin&Auction 45  AA,CH,BA,PP,UU
04/30/19 Tue 16:00 OCH Bursík Lubor, Křenovičky Selection CH
04/30/19 Tue 17:00 OCH Bouda Petr, Voděrádky Selection CH
04/30/19 Tue 18:30 OCH Bartůněk Karel, Přílepov Selection HE
05/01/19 Wed 09:00 OCH Šeda Jaromír, Helvíkovice Selection LI
05/01/19 Wed 10:30 OCH Paďour L.,Lukavice Selection BA
05/01/19 Wed 12:00 OCH Avena s.r.o., Dlouhá Třebová Selection LI
05/01/19 Wed 13:00 OCH Farma Kaliště s.r.o., Č.Libchavy Selection LI
05/01/19 Wed 16:00 OCH Novotný Milan, Mezihoří Selection PP
05/02/19 Thu 09:00 OPB Osík Selectin&Auction 49  MS,HE,BA,PP,UU
05/03/19 Fri 09:00 OPB Benešov Selectin&Auction 52  LI,MS,PI,BA
05/03/19 Fri 16:00 OCH Hejl V.,Chrastová Lhota Selection AA
05/04/19 Sat 09:00 OCH AGRO Hůzová s.r.o. Selection 11  CH
05/04/19 Sat 11:30 OCH Bystrianský Jan,Melč Selection LI
05/04/19 Sat 13:00 OCH Sumega,Heřmanice u O. Selection MS
05/05/19 Sun 08:00 OCH Tegro s.r.o.,Těšenov Selection 13  AA
05/05/19 Sun 10:30 OCH Šašek Vladimír Ing., Rantířov Selection 17  AA
05/05/19 Sun 13:30 OCH Dvořák Josef Ing., Telecí Selection 12  AA
05/05/19 Sun 16:00 OCH Vetlabfarm s.r.o. Jakubovice Selection 11  AA
05/06/19 Mon 09:00 OCH Habr František, Báňovice Selection 14  MS
05/06/19 Mon 11:30 OCH Farma Egert s.r.o., Lásenice Selection AA
05/06/19 Mon 12:00 OCH Farma Těchoraz Selection AA
05/06/19 Mon 13:00 OCH K+K Břilice Selection CH
05/06/19 Mon 14:00 OCH Klusáček St.,Suchdol n/L. Selection LI
05/06/19 Mon 15:00 OCH Lepša Vladimír, Pěčín Selection 16  AA
05/07/19 Tue 09:00 OCH Farka Martin, Todně Selection 17  LI,UU
05/07/19 Tue 11:00 OCH Valenta J.,Něchov Selection LI
05/07/19 Tue 12:00 OCH Farma Besednice s.r.o. Selection CH
05/07/19 Tue 12:30 OCH Šedivý Jan, Smrhov Selection MS
05/07/19 Tue 13:30 OCH Opekar Jan, Chodeč Selection AA
05/07/19 Tue 15:00 OCH Šebelka Milan,Rančice Selection AA
05/07/19 Tue 15:00 OCH Šebelka Štěpán, Rančice Selection AA
05/08/19 Wed 09:00 OCH ZD Brloh Selection 20  AA,MS
05/08/19 Wed 12:00 OCH Hodina František, Záblatí Selection MS
05/08/19 Wed 12:30 OCH Hodina Jakub, Kratušín Selection MS
05/08/19 Wed 13:00 OCH PRIMA Enrego a.s. Selection MS,LI
05/08/19 Wed 15:00 OCH Kofroň Jan Ing., Radhostice Selection 14  AA
05/09/19 Thu 15:00 OCH Minaříková Hana, Hluk Selection BA
05/09/19 Thu 16:00 OCH ZEMASPOL odbyt U.Brod Selection MS
05/10/19 Fri - - - - -
05/11/19 Sat - - - - -
05/12/19 Sun - - - - -
05/13/19 Mon - - - - -
05/14/19 Tue - - - - -
05/15/19 Wed - - - - -
05/16/19 Thu 11:00 OCH MOF s.r.o. B.Mlýn-Pojedy Selection LI,BB,PP,UU
05/16/19 Thu 12:00 OCH LOUDY s.r.o.Seletice Selection PI
05/16/19 Thu 14:00 OCH Hodboď Gustav, Libštát Selection GS
05/17/19 Fri 10:00 OCH Žížala Josef ml., Úročnice Selection MS
05/17/19 Fri 14:00 OCH Nečtinská zemědělská a.s. Selection 39  LI
05/17/19 Fri 15:00 OCH Stříbrný Petr, Nečtiny Selection LI
05/18/19 Sat 09:00 OCH Zemědělská společnost Blšany Selection MS
05/18/19 Sat 11:00 OCH BREZE a.s.,Výsluní Selection 13  AA
05/18/19 Sat 13:30 OCH Loos Adolf, Hora Sv.Kateřiny Selection LI
05/18/19 Sat 15:00 OCH Kopsa Milan,Ludvíkovice Selection LI
05/18/19 Sat 15:00 OCH Němec Eduard, Bynovec Selection LI
05/18/19 Sat 17:00 OCH Nováková Z.,Veselé Selection LI
05/19/19 Sun 09:00 OCH Hromas J.,Stvolínky Selection AA
05/19/19 Sun 10:00 OCH Šťastný Antonín, Vědlice Selection BA
05/19/19 Sun 13:00 OCH Družstvo vlastníků Libeň-Vtelno Selection CH
05/19/19 Sun 15:00 OCH Šilhanová Marie, Nová Ves Selection MS
05/20/19 Mon 08:00 OCH Kraml Eduard, Stachy Selection SA
05/20/19 Mon 09:00 OCH Statek Kašperské hory s.r.o. Selection MS
05/20/19 Mon 11:00 OCH Zelený Jiří, Drouhaveč Selection MS,HE
05/20/19 Mon 13:00 OCH Kubal Radek, Albrechtice Selection LI
05/20/19 Mon 14:00 OCH Kubal Petr,Podmokly Selection MS
05/20/19 Mon 16:00 OCH AGRO Jinín, a.s. Selection 18  MS,LI
05/21/19 Tue 08:00 OCH Pecka V.,Libětice Selection MS
05/21/19 Tue 09:00 OCH Valenta Petr, Budyně Selection MS
05/21/19 Tue 11:00 OCH Černěveský Háj s.r.o. Selection LI
05/21/19 Tue 13:00 OCH Daňhel Miroslav, s.r.o., Doubrava Selection CH
05/22/19 Wed 10:30 OCH TRUSINA s.r.o.Velká Lhota Selection LI
05/22/19 Wed 12:00 OCH Ulčák P.,Kunčice p.O. Selection LI
05/22/19 Wed 13:00 OCH Kaleta M.,Třinec Selection ms
05/22/19 Wed 14:00 OCH Niemiec C.,Dolní Žukov Selection LI
05/22/19 Wed 15:00 OCH Poruba Jan, Šenov u N./J. Selection LI
05/22/19 Wed 15:30 OCH Rýdel Vlastimil, Hodslavice Selection CH
05/22/19 Wed 16:00 OCH VFU Brno, ŠZP Nový Jičín Selection 11  LI
05/23/19 Thu 09:00 OCH Kotalík Milan, Semice Selection LI
05/23/19 Thu 10:00 OCH Maletická farma s.r.o. Maletice Selection CH
05/23/19 Thu 11:00 OCH Krejcar David, Těšínov Selection SA
05/23/19 Thu 12:00 OCH Novotný Václav,Čičenice Selection UU
05/23/19 Thu 13:00 OCH Placanda Jakub, Křenovice Selection MS
05/23/19 Thu 15:00 OCH Sedlák F.,Hrutov Selection LI
05/23/19 Thu 16:00 OCH Tájek Jaroslav, Zvíkov Selection CH
05/24/19 Fri - - - - -
05/25/19 Sat - - - - -



OPB = Performance test station    OCH = tested by breeder
Please note !!!
Dates are in english format MM/DD/YY

Breed legend:

AA Aberdeen angus BM Belgian Blue BA Blonde d'Aquitaine
GA Galloway GS Gasconne HE Hereford
HI Highland CH Charolais LI Limousine
MS Beef simmental (Simmentaler) PI Piemontese SA Salers


If you need assistance to handle thru czech specific terminology, feel free to contact Kamil Malat via info@cschms.cz or by phone (+420) 724 007 860
Informace obsažené na webu cschms.cz nesmí být zvěřejněny bez souhlasu autorů. Prohlížením webu souhlasíte s právními podmínkami
Obsah webu: © 1991, 2006 Český svaz chovatelů masného skotu    Design & application: © 1999, 2006 WebApplications.cz